Evo odgovora na pitanje zašto neka djeca kasnije progovore



Razvoj govora kod vašeg djeteta počinje ubrzano tek onda kada počne eksperimentirati svojim glasom i kada uvidi da je to vrsta njegove moći.

Svi roditelji očekuju da njihovo dijete progovori odma nakon navršene prve godine, no kada se to ne dogodi prema njihovim očekivanjima, ili se dogodi ali ne onako kako su to oni očekivali, roditelji počnu misliti da nešto nije u redu sa sluhom njihovog djeteta.

Međutim, ako dijete ragira na zvukove, čuje vas kada ga zovete iz druge sobe, trgne se na nagle i pojačane zvukove, reaguje na zvono telefona, a naročito ako ste sigurni da razumije ono što mu govorite onda nema straha da je sluh kod vašeg djeteta oštećen.

Pitanje zasšto neka djeca kasnije progovore slično je pitanju zašto kasnije prohodaju, kasnije se naviknu na nošu i slično.

No, važno je znati da dijete prati svoj unutrašnji ritam razvoja, i tek onda kada dođe vrijeme, vaše dijete će početi ubrzano razvijati aktivnost i time će sustići ostalu djecu.

Jedan od najbitnijih faktora djetetova govora jeste i koliko mu se pažnje posvećuje, koliko se vremena provodi sa djetetom, te koliko se sa njim aktivno radi.

Obično su sva ova djeca koja govore malo ili nimalo uspješnija u neverbalnom komuniciranju sa roditeljima. Ponekad djeluju da su tako dobro savladali vještine neverbalnog komuniciranja tako da im riječi uopće nisu ni potrebne.

 Ako nešto žele oni ukazuju prstom na to. Prstić prema gore, znak je za sve što se nalazi gore, od onoga pokaži gdje je mjesec pa sve do njegove želje da ga podignete. Ako prstićem pokazuje na flašicu sa mlijekom ili sokom to je jasan znak da on želi to i jasna poruka "dodaj mi to".

Oni glas koriste samo ponekad ali ne za riječ nego za mumljanje, ili pokušaj pjevušenja neke pjesmice ili crtanog filma koji žele da im pustite da gledaju.


Izvor: bebeimame.ba/aktuelno24.blogspot.com
Foto: Ilustracija


0 komentari:

Objavi komentar